AKTUALNOŚCI

14-06-2021

Fundacja „Hotele dla Medyków” przeznaczyła 100 tys. zł dla PUM

Fundacja po raz kolejny wsparła działania w walce z COVID-19. Tym razem darowiznę przekazano na przyspieszenie prowadzonych już prac nad analizą wariantów wirusa SARS CoV2 przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

14 czerwca w Rektoracie PUM w uroczystości wręczenia czeku udział wzięli przedstawiciele Zarządu Fundacji „Hotele dla Medyków” – Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego i Marcin Mazurek, prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości, a także przedstawiciele Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie – prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM i dr hab. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM. Darowizna zostanie przeznaczona na dofinansowanie zakupu komputerów i oprogramowania dla Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

– Jesteśmy zbudowani wsparciem z jakim spotykamy się w tym trudnym dla systemu ochrony zdrowia okresie. Doceniamy każdą pomoc, i tę płynącą z serca indywidualnych osób, i tę instytucjonalną.– podkreśla prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM – Zasoby materialne i emocjonalne jakimi dzięki takim inicjatywom dysponujemy zwiększają naszą motywację i zakres badań klinicznych. Z nich finalnie skorzystają pacjenci, a także studenci uczestniczący w zajęciach dydaktycznych w naszych jednostkach.

Zakład Genetyki Sądowej PUM od początku pandemii angażował się w badania diagnostyczne oraz w badania nad genomem wirusa. – Na co dzień analizujemy genomy wirusa SARS CoV2, jednak z uwagi na skalę problemu przepustowość laboratorium nie pozwala na wykorzystanie całego potencjału badawczego, a jednym z wąskich gardeł jest struktura informatyczna Zakładu. – mówi dr hab. Andrzej Ossowski i dodaje – Dzięki darowiźnie zostanie dofinansowany zakup komputerów i oprogramowania, które pozwolą na znaczne przyspieszenie prowadzonych prac nad analizą wariantów wirusa SARS CoV2.

 

– Cieszymy się, że po raz kolejny poprzez Fundację „Hotele dla Medyków” możemy wspierać działania mające na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19. Mamy wielką nadzieję, że zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania przyczyni się do zintensyfikowania prac prowadzonych w Zakładzie Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a dzięki temu walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa będzie jeszcze bardziej skuteczna – podkreśla Gheorghe Marian Cristescu, prezes Fundacji „Hotele dla Medyków” i prezes zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego.

– Od początku wybuchu pandemii angażujemy się w działania, które mają na celu niesienie pomocy w walce z pandemią koronawirusa. Wcześniej pomagaliśmy pracownikom służby zdrowia, bezpośrednio ratującym życie i zdrowie chorych, a teraz mamy możliwość wsparcia badań naukowych prowadzonych w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym – powiedział Marcin Mazurek, prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie prowadzi działalność dydaktyczną na trzech wydziałach i jedenastu kierunkach kształcąc przyszłych lekarzy, farmaceutów, biotechnologów, diagnostów laboratoryjnych i innych przedstawicieli zawodów medycznych. Absolwenci uczelni zasilą w przyszłości szeregi wysokiej klasy specjalistów ochrony zdrowia, z których część poświęci się pracy badawczej.

Fundacja „Hotele dla Medyków” powstała w kwietniu 2020 r. z inicjatywy Polskiego Holdingu Hotelowego. Wspiera działania mające na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19. Fundacja – dzięki wsparciu Polskiego Holdingu Hotelowego, Polskiego Holdingu Nieruchomości, Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” oraz Fundacji PWPW – zgromadziła łączną kwotę 3 mln 250 tys. zł. Do tej pory wypłaciła ponad 1 mln 250 tys. zł na działania związane z celami statutowymi. Więcej informacji o działalności Fundacji na stronie: https://phh.pl/fundacja/