AKTUALNOŚCI

21-05-2020

Polsko-rumuńskie spotkanie na szczycie

W czwartek, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego i Polsko-Rumuńskiej Izby Handlowej współorganizował spotkanie na szczycie, w którym udział wzięli premier Mateusz Morawiecki, premier Rumunii, Ludovic Orban oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys. Spotkaniu przyświecał wspólny cel odbudowa gospodarek państw w Europie.

Spotkanie zostało zorganizowane z Inicjatywy Trójmorza – Rumunii, która będąc pod wrażeniem rozwiązań tarczy antykryzysowej oraz tarczy finansowej chce wzorować się na polskich rozwiązaniach i uczyć się jak najwięcej od swoich przyjaciół z Polski. Strona rumuńska wykazała się dużym zainteresowaniem wprowadzonego przez polski rząd programu wsparcia finansowego, ale również instytucją, jaką jest Polski Fundusz Rozwoju. Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że otrzymanie pomocy od państwa w ramach tarczy antykryzysowej zajmuje zaledwie kilka dni. Co jest kluczowe w czasie kryzysu, ponieważ z dnia na dzień miliony miejsc pracy muszą być ratowane, czego Polska jest wzorcowym przykładem.

Bardzo nas cieszy, że premier Mateusz Morawiecki z dnia na dzień zdecydował się podzielić wieloma ważnymi informacjami ze stroną rumuńską. W ostatnich latach możemy zauważyć, że współpraca między naszymi krajami rozwija się i dzisiaj jest już na bardzo wysokim poziomiepodkreślił Gheorghe Marian Cristescu, prezes PHH.

 

Podczas tego spotkania prezes Cristescu przedstawił również w jaki sposób firmy z branży turystycznej i hotelarskiej korzystają z tarczy antykryzysowej oraz finansowej. Podkreślając, że biznes hotelarski działa na zasadzie „first in first out” i jako pierwsza odczuwa skutki kryzysu, ale także jako pierwsza z niego wychodzi.

Uważam, że stopniowe odmrażanie gospodarki przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego przynosi bardzo dobre wyniki i jest dobrze przemyślany. Dzięki temu możemy operować w sposób odpowiedni, planując nasze przyszłe działania w sposób logiczny i bezpieczny dla społeczeństwa. Łączmy to również ze wsparciem tarczy antykryzysowej i finansowej PFR. Jak widać z różnych statystyk, Polska jest jednym z krajów znajdujących się na pierwszym miejscu pod względem dobrego zarządzania podczas kryzysudodaje Gheorghe Marian Cristescu, prezes PHH.

Działania te dotyczą także funkcjonowania polskich inwestorów w Rumunii, którzy budują tamtejszy rynek. Wspólnym celem krajów członkowskich jest szybka odbudowa gospodarki w Europie, a dzięki takim spotkaniom w gronie ekspertów można jeszcze szybciej tę współpracę rozwinąć.