AKTUALNOŚCI

18-02-2019

Większość z kilkuset hoteli należących do Skarbu Państwa może być włączonych do PHH

Większość z kilkuset hoteli należących do Skarbu Państwa może być włączonych do PHH

W spółkach Skarbu Państwa jest około kilkuset hoteli i obiektów wypoczynkowych. W zarządzanie hotele może wziąć Polski Holding Hotelowy. Pierwsze 20 hoteli zostanie włączonych do PHH jeszcze w pierwszej połowie tego roku, kolejne do końca 2019 roku – czytamy w portalu gospodarczym WNP.PL. 

Największą liczbą obiektów i miejsc noclegowych dysponuje Poczta Polska. Jak informuje WNP.PL spółka Poczta ma dwa ośrodki sportowo-wypoczynkowe (Dąb w Jaszowcu i Mauritius w Szklarskiej Porębie) oraz bardzo rozproszoną bazę pokoi gościnnych. Ciekawą bazę noclegową ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Zarządza nimi wyodrębniona ze struktur PGNiG w 2004 roku spółka Geovita. W ofercie ma 14 nowoczesnych hoteli i ośrodków wypoczynkowo-konferencyjnych. Są one położone w malowniczych miejscowościach w górach (Jugowice, Lądek-Zdrój, Wisła, Zakopane, Złockie, Krynica-Zdrój) i nad morzem (Dąbki, Dźwirzyno, Mrzeżyno).

Kolejną spółką, która dysponuje licznymi obiektami noclegowymi, są Polskie Koleje Państwowe i Polska Grupa Energetyczna. W KGHM także powstała spółka do zarządzania obiektami noclegowymi. Mowa o Grupie Interferie, notowanej na warszawskiej giełdzie. Obiekty, choć  nieliczne, posiada także Tauron. NBP z kolei jest w posiadaniu trzech ośrodków szkoleniowych – w Starejwsi, Zakopanem oraz w Zalesiu Górnym – wylicza portal WNP.PL.

Co dalej z hotelami?

Przyszłość hoteli należących do spółek Skarbu Państwa pozostaje pod znakiem zapytania w związku z utworzeniem przez rząd w styczniu tego roku Polskiego Holdingu Hotelowego.

W portfelu PHH znajduje się łącznie osiem obiektów. Już niedługo jednak PHH powiększy się o 20 kolejnych obiektów. – W pierwszym etapie do Polskiego Holdingu Hotelowego włączonych zostanie 20 obiektów, należących do czterech państwowych spółek – informuje Magdalena Szefernaker z Polskiego Holdingu Hotelowego. Jak wymienia, wśród tych ośrodków jest 13 hoteli AMW Hotele, trzy hotele Gliwickiej Agencji Turystycznej, trzy hotele Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych oraz Hotel Kopernik należący do spółki Hotele Olsztyn.

– Pierwszych 20 obiektów należących do czterech państwowych spółek mają planowo zostać włączone do PHH jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Kolejne spółki, które wejdą w skład Polskiego Holdingu Hotelowego, będą anonsowane w II kwartale tego roku. Oznacza to, że jeszcze w 2019 roku PHH najprawdopodobniej będzie liczył około 50 obiektów. Polski Holding Hotelowy ma za zadanie zagospodarować większość hoteli i obiektów hotelowych należących do państwa, których obecnie w spółkach Skarbu Państwa jest około kilkuset – wyjaśnia Magdalena Szefernaker.

Jeżeli chodzi o sposób włączenia spółek Skarbu Państwa do PHH, to jak mówi Magdalena Szefernaker, w każdym przypadku decyzja będzie podejmowana po wcześniejszym dokładnym przeanalizowaniu sytuacji danej spółki i należących do niej obiektów.

Więcej na stronie WNP.PL